E-SPORT je elektronický sport. V současnosti jde o organizované akce kde mezi sebou soutěží týmy anebo jednotlivci. Hraje se na různé škále platforem od mobilního telefonu, přes XBOX až po virtuální realitu. Soutěže mají jasná pravidla a mohou se jich účastnit začátečníci i profesionální hráči.
Struktura esportu se velmi podobá ostatním sportům. Patří do ni např. Organizátoři, kteří soutěže vytváří, herní týmy a jednotlivci kteří se soutěží účastní. Sponzoři, streameři kteří zápasy komentují a nejdůležitější část struktury jsou diváci. Diváci mohou zápasy sledovat z pohodlí domova přes streamovací platformy jako je Youtube anebo Twitch.tv, ale mohou taky vyrazit sledovat zápasy přímo na adresu události.
ÚVOD
E-SPORT je budoucnost hraní her, ale možná i sportování. V současnosti se soutěže pořádají v již stávajících stadionech. Stadiony se jen patřičně vyzdobí do avangartního tématu her. Zatímco každý sport má své království, hokej má lední stadion, tenis má své kurty, tak království pro E-SPORT napočítáme celosvětově na jedné ruce.
HISTORIE A SOUČASNOST
Návrh nové haly na E-SPORT vychází z historického vývoje videoher. První videohry se hráli na počítači který byl přes celou místnost, dnes se počítač se stejným výkonem vejde do úzkého náramku, který nosíme všude pohodlně sebou. První klíčová vlastnost je tedy MODERNIZACE, PŘEMÍSTITELNOST.Další důležitý prvek který je s videohrami spjatý je VARIABILITA, TECHNOLOGIE, ADAPTACE. Všechny tyto prvky jsou zvoleny jako stavební kameny návrhu.
KONCEPT
G-CUBE, zkratka gaming cube neboli hrací kostka. Obrázkové body, pixely se zobrazují jako čtverce. Přeneseno do reálného světa. Výsledek je krychle. Kapacita krychlí je libovolná, omezují ji pouze prostor na místě konání soutěže. Kompoziční možnosti rostou s vyšším počtem buněk. Tvar je zcela libovolný, variabilní vůči prostředí. Václavské náměstí, je podlouhlé a frekventované. Vhodná kompozice bude tedy úzká a vysoká zatímco na staroměstském náměstí bude vhodnější kompozice centrálního typu.
STRUČNÝ TECHNOLOGICKÝ POPIS
Buňky jsou krychle a mají rozměry 2,5x2,5x2,5 m, jsou složeny s promítácích LED panelů, jeden panel měří 2,5x2,5 m. Je opatřen bezpečnostním sklem. Každá z 6 stran může sloužit jako promítací plocha. Plochu lze poskládat do libovolné velikosti viz. vizualizace.
Buňky jsou rozdělené na primární funkce: Hráči, diváci, stravovací buňka, WC buňka a dobíjecí buňka.
_BUŇKY_
HRÁČSKÁ BUŇKA - Dvě varianty, zabudované příslušenství,skládací, sklolaminátové desky.
DIVÁCKÁ BUŇKA - Kapacita 1-6 os., sdílená realita s buňkami hráčů. Zabudované příslušenství skládací, sklolaminátové desky.
STRAVOVACÍ BUŇKA - Rozdělený úložný prostor pro potraviny, robotická obsluha UI, interaktivní servírovací deska, na objednávky, platby.
WC BUŇKA - Buňka obsahuje wc pro ženy, muže a invalidy, kapacita splaškové nádrže 150 l, kapacita vodovodní nádrže 300 l
NAPÁJECÍ BUŇKA - Buňka vybavena solárnímy panely, vysoko kapacitní úložistě solární energie.
POZN. CELÝ PROJEKT JE NAVRHOVÁN JAKO KONCEPT. INDIVIDUÁLNÍ POHLED NA PROBLEMATIKU E-SPORTU. MATERIÁLY A TECHNOLOGIE JSOU VYMYŠLENY, V TESTOVACÍCH FÁZÍCH ANEBO INSPIROVÁNY V JINÝCH KONCEPČNÍCH PROJEKTECH